۱۳۹۱ دی ۴, دوشنبه

حذف دو شبکه جمهوری اسلامی از ماهواره هیسپاست

حذف دو شبکه ماهواره‌ای جمهوری اسلامی از ماهواره هيسپاست

 

در پی تحريم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ايران به‌عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و همچنین رئیس آن عزت‌الله ضرغامی از سوی اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا، شرکت اسپانيايی خدمات ماهواره‌ای هيسپاست، شبکه‌های انگليسی‌زبان پرس تی‌وی و اسپانيايی‌زبان هيسپان تی‌وی جمهوری اسلامی ايران را از فهرست پخش ماهواره‌ای خود در اسپانيا و آمريکای لاتين حذف کرد.

به گزارش شبکه‌ پرس تی‌وی، اين تصميم شرکت خدمات ماهواره‌ی هیسپاست، امروز جمعه يکم دی‌ماه (۲۱ دسامبر) به مورد اجرا گذاشته شد.

هیسپاست همچنين به شرکت خدمات ماهواره‌ای اورون دستور داده است تا ارسال امواج اين دو شبکه بين‌المللی را متوقف کند.

به‌گفته شرکت اورون از آن‌جايی که اتحاديه اروپا سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ايران را در فهرست تحريم‌های خود قرار داده است، پخش هيسپان تی‌وی و پرس تی‌وی بايد متوقف می‌شود.

ايران می‌گويد هيسپان تی‌وی به‌شکل رسمی در اسپانيا ثبت شده است و بر اساس قوانين رسانه‌ای اين کشور فعاليت می‌کند.


کنگره و سنای آمريکا به‌طور مشترک قانونی را تصويب و نهايی کردند که به موجب آن سازمان صداوسيمای جمهوری اسلامی به عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و رئيس آن شامل تحريم‌های دولت آمريکا قرار گرفتند
شرکت ماهواره‌ای فرانسوی يوتل‌ست، ‌تأمين‌کننده فضای ماهواره‌ای اروپا، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه سال جاری پخش ۱۹ شبکه ماهواره‌ای تلويزيونی و راديويی جمهوری اسلامی ايران را بر روی ماهواره هاتبرد قطع کرد.

اين تصميم يوتل‌ست بر اساس تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران اتخاذ شده بود.

شبکه‌های پرس تی‌وی، العالم، شبکه خبر، شبکه‌های سحر يک و دو، شبکه‌های جام جم يک و دو، شبکه الکوثر، شبکه قرآن و راديو ايران برنامه‌های خود را از طريق اين ماهواره برای بخش‌هايی از جهان پخش می‌کردند.

يوتل‌ست بخشی از سهام هيسپاست را در اختيار دارد.

روز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه سال جاری، کنگره و سنای آمريکا به‌طور مشترک قانونی را تصويب و نهايی کردند که به موجب آن سازمان صداوسيمای جمهوری اسلامی به عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و رئيس آن شامل تحريم‌های دولت آمريکا قرار گرفتند.

برپايه اين قانون همه‌گونه خدمات از سوی شرکت‌های آمريکايی و شرکت‌هايی که در اين کشور فعاليت دارند، از خدمات‌ شرکت‌های ماهواره‌ای برای پخش برنامه تا فروش تجهيزات و خدمات ديگر به صداوسيما شامل اين تحريم‌ها می شود.

محمد سرافراز، معاون برون‌مرزی صداوسیما در اين‌باره و قطع شبکه‌های برون مرزی ايران توسط شرکت‌های ماهواره‌ای اروپایی در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت: "ایران در پی اتخاذ اقدام قانونی لازم برای مقابله با موج جدید حملات اروپا و آمریکا علیه رسانه‌های ایرانی است."

وی اين اقدامات را "یادآور قانون جنگل" دانست و آن را با دوره قرون وسطا و تفتيش عقايد مقايسه کرد.

محمد سرافراز تحریم صداوسیما را ناشی از فشار‌های "لابی صهیونیستی بر کنگره آمریکا" خواند.

پیش از این، نهادهای نظارتی رسانه‌ها در بريتانيا و آلمان نيز دستور قطع پخش برنامه‌های پرس تی‌وی در آن کشورها را صادر و اجرا کرده‌اند.

همچنین شرکت آسیا ست نيز شبکه پرس تی‌وی و سایر شبکه‌های ایرانی در قاره آسیا را حذف کرده است.

در سال‌های گذشته به‌ويژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ فعالان حقوق بشر سازمان صداوسیما را به همکاری تنگاتنگ با نهادهای اطلاعاتی امنیتی و نقض حقوق فاحش حقوق بشر از طریق حضور در زندان‌ها، پخش اعترافات اجباری، دادگاه‌های نمایشی و برنامه‌های افتراآمیز متهم کردند.

سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر می‌گويند صداوسیما نقش بسیار مؤثری در جریان سرکوب مخالفان و ناراضیان سیاسی و مدنی بازی کرده است.

‎سازمان صداوسیما همچنین برنامه‌های تخریبی متعددی را علیه شخصیت‌های شناخته‌شده سیاسی و فعالان جامعه مدنی و اعترافاتی که تحت فشار از آن‌ها گرفته شده بود، پخش کرده است.

 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر